2014. december 13., szombat

Póráz

Nemrégen megkeresett egy fővárosi hölgy levélben. Arra kért, tanítsam meg pórázt készíteni. Mikor közöltem vele lakhelyemet, - mert személyesen szerette volna nem csak úgy levélben vagy virtuális vonalon, - azt mondta, ez nagyobb szervezést igényel. (Az a fránya távolság!)
 
Neki a figyelmébe szeretném ajánlani ezt a postot!
 
 
A pórázhoz szükség van egy 10-12mm átmérőjű műanyag pászmákból álló kötélre (aminek a hossza 1.5m), valamint egy karabínerre.
 
A kötelet és karabinert barkács és kertész áruházakban  érdemes beszerezni. A multi áruházak tapasztalataim szerint jóval drágábbak,  mint a kisebb boltok. (A környéken lakóknak ajánlom figyelmébe a miskolci Búza téren található kertészáruházat. Minden egy helyen!)
 
A munkavégzéshez éles kés vagy olló (az utóbbi a nagyobbik fajtából), szigetelő szalag, öngyújtó,  esetleg gyertya kell.
 
Miért legyen műanyag a kötél? Azért ajánlom azt, mert munkavégeztével a kilógó végeket nem kell elkötni, egyszerűen el lehet égetni, olvasztani. Ha valaki mégis úgy dönt, hogy kenderkötélből szeretné elkészíteni a pórázt, ott ajánlatos  valami hiching félével eldolgozni a kötést. Így a mozgástól nem bomlik ki a fux kötés.
 
Segítség a hurok készítéséhez: https://www.youtube.com/watch?v=pLox_ajDGLo (A csuklónál nagyobb, míg ahova a karabíner kerűl
 igyekezzünk minél kisebb hurkot készíteni.)
 
A hitching készítéshez itt található egy kis segítség: http://csomomania.blogspot.hu/2012/08/ring-hitching-es-moku-knot.html

2014. szeptember 7., vasárnap

Rózsafüzér - Paracord Rosary

Csomózott kegytárgy.
 
(Ha nevezhetem így, ezen zsinórból készített dolgot.)  Elég régen készítettem, így pontos adatokkal nem tudok szolgálni.
 
 
A terepszínből nem használhattam többet, mint egy méter. A rajta lévő apró paracord golyócskák - szám szerint 10 db -,(https://www.youtube.com/watch?v=NA3sYLOhx5A) maradékból vannak (mert nem dobok el semmit a zsinórból :) ). A piciny zöld csomók alatt van egy díszcsomó, mely a carrik bend névre hallgat ( http://www.animatedknots.com/carrick/ ).
 
 
Ez alatt helyezkedik el a gyémántcsomó, melynek az egyik szárát visszafűztem a csomóba, hogy egy hurkot kapjak, majd a fent s lent lévő zsinór végeket elvágtam. Az említett hurkon lóg egy kereszt, mely a blogban található (http://csomomania.blogspot.hu/2014/03/koronas-csomo-es-kereszt.html ) kereszttől annyiban különbözik, hogy ennek a tetején van egy gyémánt csomó     ( http://csomomania.blogspot.hu/2013/11/gyemant-csomo.html ).
 

 

2014. július 5., szombat

uBullwhip a szépen szóló

 
Nagy örömmel tölt el azon tény, hogy az ostor működik. :)  A végén lévő csapó (sudár), mely valami féle nejlon zsinórból van végzi a dolgát! (Próbáltam még rafiával  is, valamint a paracord zsinór belsejében lévő hét szállal. Működik így is úgy is!)


Az első ostorom néma lett, mert a benne lévő töltelék nem adott át elég energiát a végén lévő sudárnak, ezért az nem volt képes átlépni a hangsebességet. Emiatt most sokat gondolkodtam az ostor belsejéről, keresgéltem mit is kellene tenni vele. Megnéztem  kettő videót és egy bejegyzést.  Jól megrágtam a dolgot, összeszedtem mindent amire gondoltam szükségem lesz és neki fogtam.
 
 
A  töltelékem anyag szükséglete és elkészítése :
 
30 cm hosszú 8 mm átmérőjű acél rúd, melynek a végét lehegyeztem és kis mélyedést készítettem rajta.
 
Erre a hegyezett részre húztam rá egy 220 cm hosszúságú és 5-6 mm átmérőjű  hegymászó kötelet, melyet ragasztó segítségével rögzítettem.  Így lett a hossza 2.5 m.
 
Vettem 3 m golyós láncot, aminek az átmérője 3.2 mm. Három részre vágtam 80, 100, és 120 cm. Ezt a három láncot oda erősítettem, kötöztem ahol a zsinór és az acél találkozik.
 
Paracordból vágtam nyolc darabot,  melyeknek a méretei a következők: 60, 80, 100, 120, 140, 160, 180, 200 cm. Ezeket az acél rúd köré igazgattam - közrefogva a golyós láncokat -, majd szigetelő szalag segítségével szorosan rögzítettem. Ezután egy nejlon zsinórral (erős, vékony) körbetekertem  szorosan kétszer.  Következett ismételtem egy réteg szigetelő szalag.
 
Ezzel kész is a töltelék!
 
A külső borítás:
 
Egy gombolyag színezett kender vagy len zsinór.

Négy szál 8 m, még a másik 4 szál 6 m. A nyolc szálat összefogva kötöttem egy csillag csomót (Csillag csomó: http://home.tiscali.nl/knotsandknottying/starknot.htm), majd a töltelék acélos végét a hosszú nyolc szál közé ragasztottam, a zsinórokat gondosan elrendezgetve. Ezután hozzá fogtam a nyolc szálas korona csomózáshoz. Ez tartott kb. 35 cm hosszan - itt egy szálat hozzá kötöttem a töltelékhez -, majd folytattam a csomózást 7 szállal. Egy szálat elkötöttem 80 cm-nél, így maradt hat szálam. Egy zsinórt elhagytam 120 cm-nél, még egy másikat 160 cm-nél és a maradék 4 szálal fejeztem be a csomózást. Az ostorvégét pedig így dolgoztam el: (A második verzió.) https://www.youtube.com/watch?v=oykUp7lERXY 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ostor készítéshez linkek:  
 

2014. május 18., vasárnap

Láncfonat vagy egyes fonás

 
Régóta dédelgetett vágyam, hogy készítsek egy olyan táblát amin csomók vannak. (http://aquastore.hu/search-csom%C3%B3t%C3%A1bla.htm) Csak az a bibi, hogy nem tudom hova tenni (Bárka vízen nincs,  nyári lak nincs, a kész tárgyat pedig olyan környezetbe kell(ene)  helyezni, ahol jól is mutat, tetszetős.) és ahogyam már korábban említettem,  nem szeretek nem használható tárgyat sem készíten. Legyen hasznos az a valami, díszelegjenek a csomók  használati tárgyakon!

Ennek ellenére hozzá fogtam. :)

 
A rétegelt lemez 5 mm vastag, 200 mm széles és 350 mm magas. A közepén egy horgony díszeleg a hozzá tartozó anchor felirattal. Mintául  egy ANCHOR márkájú fonal csomagolása szolgált, melyet a helyi cérnás boltban találtam. Átrajzolás után pirográffal (http://hu.wikipedia.org/wiki/Fa%C3%A9get%C3%A9s) égettem a mintát a fába, majd egy kis barna fapác és két sor lakk!


 
Ezt követte egy kis pihenés a szekrény tetején!  (Egy fél év kb!) Aztán a barkácsboltban találtam (véletlenül!! ;) ) azt a kampós szeget, amiből hat darab díszeleg a már kész kulcstáblán. Lenzsinór volt otthon, és  egy kis hezitálás után - az egyes fonat győzött! Tetszetős és nem olyan széles, hogy sokat kitakarjon a táblából!  A fonat ragasztó segítségével került a helyére, a két vég találkozását pedig gyémántcsomóval kötöttem össze. A lógó szálakat szétbontottam, kirojtoztam.
 

Dédelgetett vágyam: idővel szeretnék egy nagyobbat készíteni!
 
 
U.I: Az iskolában valamikor alsó tagozatban ezt a fonást egyes fonásnak tanították. Emlékeimben legalábbis így él: egyes fonás. :) Más népek nyelvéből lefordítva láncfonás neve.)
 
 
 

2014. március 30., vasárnap

Ringbolt hitching 5 szállal

Pease help me!
I  can`t make this knot http://curchinknot.blogspot.hu/2013/03/leash-and-gaucho-fan.html. If somebody know how to make it, please let me know!
Thank You!
 
(Most pedig jöjjön a bejegyzés. :) )
 
Kaptam - jobban mondva kikunyiztam - az unokatesómtól egy műanyag hengert, ami valamikor régen állítólag a katonaságot szolgálta. Parancsot hordtak benne vagy valamilyen gránát alkatrészt. Én a csomózáshoz használt kütyüimet tartom benne. (Néhanap pedig olyan iratokat,papírokat szállítok benne amelyeket nem szeretnék összegyűrni.) A henger 30 cm hosszú, az átmérője 4,5 cm!

 
Ez a ringbolt hitching lenzsinórból készült. Olyan gyermekfej nagyságú gombolyagot, aminek a súlya 500 g már lehet kapni 1250 Ft körül. A környékünkön szerintem mindenhol kapható. Miskolcon a Kertész Áruházban és itthon Sajószentpéteren is találkoztam vele. Az 5 szálból készített ringbolt hitching elkészítési módját itt megtaláljátok: http://curchinknot.blogspot.hu/2011/12/5-strand-ring-bolt-hitching-tutorial.html. A négy darab csomó ami a hitching két végén található törökfejes csomó, 6 hajlatból és 7sorból áll https://www.youtube.com/watch?v=2RCvmAz_k-s&feature=youtu.be. Itt a szálak számát meg háromszoroztam.


A zsinór anyaga spárga, de lehet, hogy ez is len, mert a tapintása hasonló a lenéhez. Igaz ez egy kicsit durvább, valószínű a színezéstől. A henger két végére zsákanyagot kötöttem, hogy a henger zöld vége ne rombolja az összhatást!
 
 
Ha valaki rászánja magát és köt egy ilyet, vagy valami hasonlót, akkor válasszon olyan zsinórt ami körszövött. Ezek valamiféle műanyagból készülnek. Munka során jobban megtartja alakját és így szebben kiadja a mintát. Ha mégis természetes, pászmákból álló zsinórból szeretnénk dolgozni válasszunk keményebb szerkezetű zsinórt.

 
Maradok tisztelettel: Bereczki Szabolcs

2014. március 10., hétfő

Koronás csomó és a kereszt

Van nekem egy kedves uncsitesóm, igaz van több is, de Ő rendelkezik  NL monogrammal és Ő az, aki néhanap mikor meglátogat hoz egy guriga zsinórt. Nem volt ez másként most sem, megjelent a kezében egy 3mm átmérőjű arany színű zsinór tömeggel!


 A kereszt amit készítettem belőle koronás csomóból van.  (Itt többet láthattok róla:  http://csomomania.blogspot.hu/2012/06/crown-knots-2-kovetkezo-lehetoseg.html)
A hosszabbik részéhez 2x160cm  zsinórt vágtam és ketté hajtottam  őket (4x80cm). Ebből kötöttem 5 cm-t ami 18 db csomóból áll. A kisebbik részhez 2x1m-es zsinórt használtam, ami ketté hajtva 4 db 50cm-es szálat adott. Ezt 2,5cm hosszan kötöttem ami 9 db csomóból áll. Majd a két részt egymás felé fordítva a szemben lévő szálakat ugyancsak elkezdtem összekötni. Itt egymást követően ismét 9 csomót kötöttem. Ennek a hossza is 2,5cm lett oldalanként. A csomó amit kötöttem  köralakú, de köthető kocka keresztmetszetű is. Egy kis ügyeskedéssel a színeket is lehet variálni.
 

Most a maradékról: a hosszabbik szálnál megmaradt 4x45cm, a rövidebbnél pedig 4x31cm. Kicsit sok lett a hulladék, de szokott ez így lenni!:)  Gyakorlás során vagy az első kezdésnél nem lehet tudni mennyi anyagra lesz szükségünk. Ha hosszabb a zsinór az jó, mert meglehet csinálni a munkadarabot. (A rövidebb változat bontandó vagy eldobandó, szerintem.) Ezért érdemes egy kis füzetet vezetni és az adatokat, zsinórméreteket felírni! Így, ha legközelebb ilyet vagy hasonlót kell készíteni csak elő kell venni és fellapozni, emlékeztető gyanánt. Ez természetesen vonatkozik minden másra is amit készítünk!


Maradok Tisztelettel!

2014. február 9., vasárnap

Celtic button knot, Gomb csomó

Kelta gomb csomó!
 


Tudjátok valamikor nem megtanulni nehéz egy csomót, hanem valami olyat alkotni a csomóból vagy csomókból ami a készítés során örömöt szerez nekünk - Majd pedig örömöt annak kinek neki fogjuk ajándékozni. :) -, mert csak úgy halomra kötögetni a csomókat, hát Én annak nem nagyon vagyok híve. 
 
      Ezt a valamit:
 
 
 a csotki http://tiszta-szivvel.blogspot.hu/2011/04/csotki-keszitese.html  ihlette.  A csotkit gyémánt csomóból (http://www.youtube.com/watch?v=t75IRTkFpCI) készítik, ez(ek) meg itt a kelta gomb csomó(k) lesz(nek) többnyire.
 

( A Kelta gomb csomó elkészítéséhez egy kis segítség:

 
Ne felejtsétek a végén a  csomót meghúzni, a szálakat igazgatva, óvatosan! )
 
 
 
 

 
A rózsafüzér vagy olvasó 32 db kelta csomóból áll. Ezek után jön  33.-ként egy gyémánt csomó ami  összefogja a két szálat. Ezen csomó alatt található egy carrick knot (http://en.wikipedia.org/wiki/Carrick_bend).  


 
Zárásként egy kereszt ami 10 db gyémánt
csomóból áll. (Zsinórból 6m-t szerettem volna használni, de csak a kereszt negyedéig volt elég. Ezért még egy métert hozzá kellett vágni. Így lett a kereszt két zsinórból elkészítve. A végét rojtosra hagytam s a belső szálakat kivágtam.)
 
 
 
 
 
 
 
Maradok tisztelettel: Bereczki Szabolcs

2014. január 12., vasárnap

Spider-Go avagy Ne már megint karkötőt

 
Mennyi zsinór kell hozzá? Sajnos nem tudom mert megint elfelejtettem megmérni. :) A zsinór amit használtam Digital camo és oliva zöld Paracord. A harmadikat a kertész áruházban vásároltam Miskolcon a nevét nem tudom.  Ebből az utóbbiból kötöttem egy gaucho knot nevű csomót ( http://youtu.be/_5Vhhpp11OY )! Ennek a csomónak az alapja a 4 hajlatból 5 sorból álló törökfejes csomó (http://youtu.be/2RCvmAz_k-s). Ezt teszem bele a pók potrohába tölteléknek. A potrohot a következő csomó adja: a 6 hajlatból 7 sorból állló törökfejes csomóból készített ananász csomó ( http://youtu.be/Rm4FwDRxNSE ). Itt a 6x7 meglett duplázva. Mikor elkészült a csomó benne a töltelékkel, folytattam egy rövidke király kobrával. A király kobrának a belső szálát az oliva zöld szolgáltatja amiböl lett a pók feje a king cobra végén. A lábaknak valót kibeleztem és drótot húztam a belsejükbe majd a végeket össze olvasztottam.Ezek után füztem a lábaknak valót a helyükre.